Перейти до основного вмісту

Роз'яснення щодо оснащення будівель вузлами комерційного обліку

Комунальне підприємство «ВодГео» являється оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, та здійснює обслуговування вуличних та дворових мереж водопостачання та водовідведення, споруд і обладнання, а також технологічних приладів й пристроїв на них, які перебувають у нього на балансі або на які є відповідний договір на обслуговування зі споживачем.

Засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг встановлюється:

  • Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» № 2119-VIII від 22 червня 2017 року. (Далі Закон про комерційний облік);
  •  Постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2018 р. № 444 Про порядок інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, (далі – Порядок інформування);
  • Порядком оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 № 206, (далі Порядок оснащення);
  • Цивільним Кодексом України (ЦК України) та іншими нормативно-правовими документами.

Відповідно до п.2 Розділу IV «Закону про комерційний облік…» оператор зовнішніх інженерних мереж (КП «ВодГео»), зобов’язаний здійснити оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу.

Тобто відповідно до вищевказаного на КП «ВодГео» покладено зобов’язання забезпечити оснащення будівель вузлами комерційного обліку води.

Згідно з п. 13 «Порядку оснащення…» вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях. Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.

Ч.3 ст. 3 Закону про комерційний облік та п. 3 «Порядку інформування…» визначено та зобов’язано відповідно до встановленої форми, КП «ВодГео» не менш як за два місяці до встановлення вузла комерційного обліку повинен повідомити власників/співвласників будівлі про намір встановити такий вузол комеційного обліку.

Власники/співвласники кожного повідомленого будинку протягом двох місяців мають визначитися і повідомити КП «ВодГео» про:

  • згоду на встановлення КП «ВодГео» вузла комерційного обліку води;
  • намір погодити з КП «ВодГео» відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку;
  • намір самостійно обладнати будинок вузлом комерційного обліку води у встановленому законодавством порядку.

У разі, якщо протягом двох місяців з дати інформування власник/співвласники не надали згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах, або не повідомили оператора зовнішніх інженерних мереж про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, а також у разі якщо власник (співвласники) повідомили про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, але не зробили цього протягом чотирьох місяців з дати повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

Крім цього абзацом 4 ч. З ст.З «Закону про комерційний облік…» встановлено, що: «У разі якщо власник/співвласники будівлі не дає згоди або створює перешкоди для встановлений вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю, оператор зовнішніх інженерних мереж (КП «ВодГео»), до яких приєднана (приєднується) будівля, може вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування такого вузла обліку».

Ч. 1 ст. 402 ЦК України  унормовано, що сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови, спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту (ч. 3  ст. 402 ЦК України).

Згідно ч.ч. 1,2,5  ст. 403 ЦК України  сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном. Сервітут може бути встановлений на певний строк або без визначення строку. Сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном.

Таким чином, приймаючи до уваги вищевказане, діюче законодавство не передбачає можливості відмови власника/співвласників від оснащення їх будинку вузлами комерційного обліку, внаслідок чого, встановлення загальнобудинкових лічильників є обов’язковим!

Коментувати

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.